‘रामचन्द्र पौडेलले यसकारण चुनाव जित्नुपर्छ’

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: १ मंसिर २०७४, शुक्रबार ०७:३०

शिव मल्ल – बाल्टिमोर, अमेरिका ।

नितान्त नयाँ संघीय संचरनाको चुनावी सरगर्मीले नेपालको राष्ट्रिय राजनीतिलाई तताएको छ । कम्युनिष्ट गठबन्धनले तातोको नेपाली राजनीति दोस्रो चरणको उम्मेदवारको मनोनयनसँगै मुलुक चुनावमय भएको छ ।

चुनावबाट पछाडि फर्कन नमिल्ने राष्ट्रिय परिस्थिति सिर्जना भएको छ । चुनावी राजनीतिले ह्वात्तै तातेको नेपालमा चुनावी ध्रुविकरणका विभिन्न अग्राखहरु पलाए, अझै पलाउंदैछन । कहिले सरकारमा जाने सहमति र वाचा हुन्छ । अनि त्यो तोडिन्छ । विश्वासको वाचा तोडिएपछि अन्यौल सृजना हुन्छ । शंका र संशय पैदा हुन्छ ।

यसले एउटा कथाको परिदृश्य पैदा गर्छ । सरकारमा साथ दिने वाचा र सहमती गरेकाहरुले तोडेर सृजना भएको अविश्वासका कथा जस्तो । अथवा जसले आस्थाका आधारमा मुक्तिनाथ अधिकारीहरुलाई जसरी खुकुरी छप्काएका दर्दनाक घटनाहरुलाई तिलान्जली दिएर भरतपुरमा अबिरको जात्रा गर्न सहयोग गरेका तितो परिघटनाहरु धोकाका नाममा माउसुली बन्नेहरुका बेलिविस्तार हुन, यी सबै खुराफात र प्रपञ्चहरुको कहानी कसलाई बताएर फाईदा हुने वाला के छ र ?

यी यावत कथाहरु पार लगाएरै पनि नेपाली कांग्रेस पार्टीको नेतृत्वमा नेपालमा संसदीय र प्रान्तीय चुनावको रौनकता छाएको छ । वाम र लोकतान्त्रिक गठबन्धन कस्सिएका छन । कतिले टिकट पाए । गठबन्धनको नाममा कतिको आशा तुषारापात भयो । तर संबिधानको कार्यान्वयन र दिगो बिकासका लागि भनेर आफुले नपाए पनी पार्टीका लागि चुनावी प्रचारमा लागिपरेका छन ।

नेपाल विद्यार्थी संघका धेरै पुर्व अध्यक्ष लगायतका पदाधिकारीहरु टिकट पाउनबाट बन्चित भएका छन र पनि लोकतन्त्रका लागि पार्टीको पछी पछी चुनावी अभियानमा जुटेका छन । जुन सुखद कुरा हो । गठबन्धनका नाममा अन्य पार्टीका त्यस्तै धुरन्धरहरु बञ्चित बनेको अवस्था छ । कोही वागी बनेका छन त कोही भोगी ।

नेपालको राजनीतिमा सधै चर्चाको केन्द्रमा रहने एउटा ठाउँ हो प्रदेश नम्वर चारको तनहुँ । त्यही तनहुँले जन्माएका कैयौं लोकतान्त्रिक योद्धा मध्ये हुन् शालीनताका एक उदाहरणीय व्यक्तित्व, रामचन्द्र पौडेल । नेपाल विद्यार्थी संघको स्थापनाकालदेखी आजसम्म निर्विवाद एक छत्र ईमानको मात्र राजनीति गरे, पौडेलले । बीपीका समाजवादी चिन्तन, आदर्श र नीतिलाई देखेर, भोगेर, लेखेर, बोलेर र बोलाएर राष्ट्र हितमा अविचलित लागेका पौडेलको सादगी जीवन नेपाली कांग्रेसकै एउटा पुँजी र प्रतिष्ठानका रुपमा रहेको छ ।

समाजवादी आदर्श, सरल जीवन, निष्ठा र सिद्धान्तबाट कत्तिपनि विचलीत नहुने पौडेलको विशेषता हो । पद पाएर पनि क्लीन चरित्रका रुपमा नेपाली राजनीतिमा आफूलाई उभ्याउन सफल उहाँको व्यक्तित्व भनेको आदर्श, सिद्धान्त, नीष्ठा र विचारनै हो । सदैव मध्यमार्गी धारमा रहेर नेपाली कांगे्रसको उत्थानमा हर तरहबाट उनी निरन्तर क्रियशील छन् ।

तनहुँंबाट कहिल्यै नहारेका भद्र नेता रामचन्द्र पौडेलको आवश्यकता पार्टीभित्र र देशले चाहेको एउटा आवश्यकता हो । गठबन्धन र एकताका नाममा कैयौं व्यक्तिले हारेपनि देश चल्छ । तर अहिलेको मुलुकको संक्रमणकालिन र राजनीतिक ध्रुवीकरणको रापको बेला ठोकुवाका साथ भन्नु पर्दछ, इमान, विचार र समाजवादको राजनीति गर्ने पौडेलको हारले देशले ठुलो मुल्य चुकाउनु पर्नेछ ।

भ्रष्टाचार, अनियमितता र विसंगति विरुद्ध संसददेखि सडकसम्म अविचलित भएर बोल्ने र लड्ने पौडेल नेपाली जनताका प्रदेश नम्वर चारको नेतृत्व गर्दै मुलुकको एउटा आदर्श समाजवादी प्रधानमन्त्री बन्ने दौडमा सामेल छन । भ्रष्टाचारका कैयौं खेलाडीहरुको पेलान र अवहेलनाबाट पीडित पौडेलका बिजयका बाटाहरुमा धेरै प्रकारका तगाराहरु आईपरेका छन ।

तर पनि विचलित नभईकन राजनीतिको अविश्राम विजयाभियानमा छन् । भावी प्रधानमन्त्री पौडेलको कन्चन छविका अगाडी पैसाका धेरै खामहरु र गठबन्धनका नाममा खडा भएका तगाराको केही जोड चल्नेवाला छैन ।

राजनीतिमा राजनीतिकर्मीको कसि भनेको आवधिक निर्वाचन हो । व्यक्तिले उसको जीवनभर नछोडेको नैतिकता, कमाएको ईज्जत, बचाएको साख र चलाएको सरल जीवनको हिसाब किताब जनताले चुनावमा गर्दछन ।

यी सबै गुणलाई आफ्नो राजनीतिक जीवनमा आत्मसाथ गरेका पौडेलका अगाडी हारका पाटाहरु होलान (आउँलान ! ) तर कलियुगका सच्चा रामचन्द्रको हार रामायणमा रामचन्द्र बनवास जानुपर्दा राज्यले महशुश गरेको अभिभावकत्वको जस्तो हुनेछ ।

नेपाली काँग्रेसका वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलको जन्म वि.सं. २००१ साल असोज ३० गते रिस्ती – २ बाहुनपोखरा तनहुँमा भएको हो । उहाँका बुबाको नाम दुर्गाप्रसाद पौडेल र आमाको नाम ऋषिमाया पौडेल हो । स्नातकोत्तर पौडेलले विद्यार्थी जीवनदेखि नै राजनीति थाल्नुभएको हो ।

नेपाली राजनीतिका शीर्ष नेतामध्येका पौडेलले ३० वर्षे लामो पञ्चायती शासन व्यवस्था विरुद्ध संघर्ष गर्ने क्रममा पटक–पटक गरी १४ वर्ष जेलजीवन बिताउनुभएको छ । २०४६ सालको राजनीतिक परिवर्तनपछि भएका सवै आम चुनाव जित्ने देशका थोरै नेतामध्ये उहाँ पनि पर्नु हुन्छ । वि.सं. २०४८ सालमा तनहूँ– १ बाट चुनाव जित्नु भएका पौडेल २०५१ र २०५६ सालमा तनहूँ– २ बाट विजयी हुनुभयो । वि.सं. २०६४ र २०७० सालको संविधानसभाको निर्वाचनमा पनि उहाँ तनहूँ– २ बाटै विजयी हुनुभएको थियो ।

पौडेल, जसको उपस्थिती मात्रले अहिलेको सिंगो नेपाली कंग्रेसको ईतिहास सम्झाउंछ, वर्तमान जगाउंछ र भविष्य प्रष्टयाउछ । बेईमान र असत्यतर्फ अघि बढेको नेपाली राजनीतिमा सत्यवादी रामचन्द्रको आवश्यकता नेपाल आमालाई छ, विजयका लागी अग्रिम शुभकामना ।

(Visited 1 times, 1 visits today)

१ मंसिर २०७४, शुक्रबार ०७:३० मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

एकदिवसीय मान्यतासंगै नेपाली क्रिकेटले ८ करोड पाउने,अरु के–के पाइन्छ ?

काठमाडौं । एकदिवसीय मान्यता पाउनु भनेको नेपाल जस्तो देशको लागि क्रिकेटमा निकै ठूलो फड्को हुनेछ। अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट परिषद (आइसिसि) ले वार्षिक ७ देखि ८ करोड रूपैयाँसम्म बजेट छुट्याएको हुन्छ जसले स्तरीय.....

गगन र विश्वप्रकाशलाई कार्यकर्ताले घेरे, मिलेर जान दवाव !

काठमाडौं । गत सोमबार नेपाली कांग्रेसका पूर्व आमन्त्रित केन्द्रीय सदस्य महेन्द्र शर्मा एवं नेविसंघ.....

बाबुराम मरेपछि नर्क जाने प्रचण्डको दावी

काठमाडौ– माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले नयाँ शक्ति पार्टी नेपालका संयोजक  बाबुराम भट्टराईलाई माउ.....

राष्ट्रियसभा अध्यक्षद्वारा शपथ ग्रहण

काठमाडौँ । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले राष्ट्रियसभाका नवनिर्वाचित अध्यक्ष गणेशप्रसाद तिमिल्सिनालाई आज.....

प्रधानन्यायाधीश गोपाल पराजुलीले राजीनामा दिए

काठमाडौं । लामो विवादपछि प्रधानन्यायाधीश पदबाट गोपाल पराजुलीले राजीनामा दिएका छन्। राष्ट्रपति विद्यादेवी.....

Popular Posts