ईश्वरको हारमा ह्याट्रिक हुँदै, प्रकाशशरणले चुनाव जित्ने तथ्यप्रमाण यस्तो छ

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: १४ मंसिर २०७४, बिहीबार ०९:५९

काठमाडौं । नेकपा एमालेका महासचिव ईश्वर पोखरेलले आसन्न निर्वाचनमा ह्याट्रिक गर्ने भएका छन् । २०६४ र २०७० को संविधानसभा निर्वाचनमा काठमाडौं क्षेत्र नम्बर ५ बाट पराजित पोखरेल आसन्न निर्वाचनमा पनि पराजित हुने र ‘हारको ह्याट्रिक’ गर्ने सम्भावना बढेको छ ।

काठमाडौं ५ मा महानगरपालिकाका २,३,४ र ५ तथा टोखा नगरपालिकाको २,३,४,५,६ र ७ तथा बुढानिलकण्ठ नगरपालिकाको २,४,५,६ र ७ नम्बर वडा पर्दछन् । संविधानसभाका दुईवटै निवार्चनमा कांग्रेस नेता नरहरी आचार्य यसै क्षेत्रबाट बिजयी भएका थिए । प्रतिस्पर्धी फेरिए पनि ईश्वर पोखरेलका लागि हारको श्रृखंला भने नफेरिने स्थानीय जानकारहरु बताउँछन् ।
काठमाडौं ५ मा नेपाली कांग्रेसका प्रभावशाली केन्द्रीय सदस्य डा.प्रकाशशरण महत लोकतान्त्रिक गठबन्धनका तर्फबाट उम्मेदवार रहेका छन् । लामो समयदेखि सोही क्षेत्रमा बसोबास गर्दै आएका महत सुरक्षित ढंगबाट सांसद बन्न पाउने अन्य उपाय छाडेर एमाले महासचिवसंग प्रतिस्पर्धामा होमिएका हुन् । यसअर्थमा निर्वाचनको परिणाम महतको राजनीतिक भविष्यसंग जोडिएको छ ।
काठमाडौं ५ मा महतले निकै बलियो दावेदारी पेश गरेका छन् । २०७० को निर्वाचनमा कांग्रेसले झण्डै १ हजार मतले एमालेलाई पराजित गरेको थियो । यस क्षेत्रमा माओवादीभन्दा राप्रपाको संगठन बलियो मानिन्छ । राप्रपाले महतलाई समर्थन गरेका कारण विगतमा भन्दा कांग्रेसको अवस्था सुदृढ देखिन्छ । स्थानीय तहमा कांग्रेस एक्लैले ल्याएको मत वाम गठबन्धनको हाराहारी रहेको छ । कतिपय सन्दर्भमा प्रकाशशरणलाई व्यक्तिगत मत पनि आउने आँकल गरिएको छ ।

यी हुन् प्रकाशरणले निर्वाचन जित्ने तथ्य र प्रमाण –

१. काठमाडौं ५ नेपाली काँंग्रेसले निरन्तर जित्दै आएको क्षेत्र हो । यहीकारण यहाँ काँग्रेसको मनोबल उच्च रहेको छ ।

२. यसअघिको निर्वाचनमा जितेका नेता नरहरी आचार्य स्वास्थ्य अवस्था कमजोर भएपनि कांग्रेस र प्रकाशशरणलाई जिताउन सक्रियतापूर्वक लागेका छन् ।

३. नुवाकोटबाट काठमाडौं बसाइँ सरेका बहुसंख्यक मतदाता काठमाडौं ५ मा रहेका छन् । नुवाकोटेहरुले १ मत प्रकाशशरणलाई दिने प्रतिबद्धता भित्री रुपमा गरिसकेका कारण वामगठबन्धनको भोट क्रस हुने देखिन्छ ।

४. स्थानीय तह पुर्नसंरचनाका बेला विगतमा क्षेत्र नम्बर ६ मा रहेको वडा अहिले काठमाडौं ५ मा परेको छ । जुन वडा नेपाली कांग्रेसको गढका रुपमा रहेको छ र नेपाली कांग्रेस काठमाडौंका सभापति कृष्ण सबुज बानियाँ पनि सोही क्षेत्रका मतदाता हुन् ।

५. लामो समयदेखि सोही क्षेत्रमा बसोबास गर्दै आएका महतले त्यस क्षेत्रको विकास निर्माणका लागि विगतमा गरेका पहल र प्रयासलाई मतदाताले न्याय गर्ने विश्वास गर्न सकिन्छ ।

६. राप्रपाको बलियो उपस्थिति रहेको क्षेत्रमा राप्रपाको समर्थन कांग्रेसले पाएको छ । राप्रपाको मतले माओवादीलाई कभर गर्ने र बाँकी मतमा एमाले पछि पर्ने कांग्रेसको रणनीति रहेको छ ।

७. वामगठबन्धनको तालमेल सथनीय तहमा प्रभावकारी देखिदैन । ईश्वर पोखरेलप्रति विगतदेखि नै रुष्ट रहेका माओवादी नेताहरु भित्री रुपमा एमाले हराउन सक्रि रहेको कांग्रेसको धारणा छ । वामगठबन्धनको वेमेलको फाइदा प्रकाशशरणले लिन सक्नेछन् ।

८. सोही क्षेत्रबाट विवेशील साझा पार्टीका उज्जवल थापा उम्मेदवार बनेका छन् । विगतमा पनि उनले एमालेकै मत काटेका थिए । अहिले उनको अभियानमा विगतमा वाम पृष्ठ भूमिकै व्यक्तिहरु सक्रिय रहेकाले महतलाई सजिलो हुने आँकलन गरिएको छ।

(Visited 1 times, 1 visits today)

१४ मंसिर २०७४, बिहीबार ०९:५९ मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

एकदिवसीय मान्यतासंगै नेपाली क्रिकेटले ८ करोड पाउने,अरु के–के पाइन्छ ?

काठमाडौं । एकदिवसीय मान्यता पाउनु भनेको नेपाल जस्तो देशको लागि क्रिकेटमा निकै ठूलो फड्को हुनेछ। अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट परिषद (आइसिसि) ले वार्षिक ७ देखि ८ करोड रूपैयाँसम्म बजेट छुट्याएको हुन्छ जसले स्तरीय.....

गगन र विश्वप्रकाशलाई कार्यकर्ताले घेरे, मिलेर जान दवाव !

काठमाडौं । गत सोमबार नेपाली कांग्रेसका पूर्व आमन्त्रित केन्द्रीय सदस्य महेन्द्र शर्मा एवं नेविसंघ.....

बाबुराम मरेपछि नर्क जाने प्रचण्डको दावी

काठमाडौ– माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले नयाँ शक्ति पार्टी नेपालका संयोजक  बाबुराम भट्टराईलाई माउ.....

राष्ट्रियसभा अध्यक्षद्वारा शपथ ग्रहण

काठमाडौँ । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले राष्ट्रियसभाका नवनिर्वाचित अध्यक्ष गणेशप्रसाद तिमिल्सिनालाई आज.....

प्रधानन्यायाधीश गोपाल पराजुलीले राजीनामा दिए

काठमाडौं । लामो विवादपछि प्रधानन्यायाधीश पदबाट गोपाल पराजुलीले राजीनामा दिएका छन्। राष्ट्रपति विद्यादेवी.....

Popular Posts