टाईगर प्यालेस रिसोर्ट , नेपालको फाइभ स्टार गन्तव्य

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: १५ पुष २०७४, शनिबार ०९:३८

रुपन्देही । रुपन्देहीको कोटिहवामा पाँचतारे टाइगर प्यालेस रिसोर्ट सञ्चालनमा आएको छ। हङकङको सिल्भर हेरिटेज ग्रुपको ५ अर्ब २० करोड लागतमा रिसोर्ट सञ्चालनमा आएको हो।  तिलोत्तमा नगरपालिकाको कोटिहवामा १५ विगाहा क्षेत्रफलमा बनेको रिसोर्ट काठमाडौं बाहिरको सबैभन्दा ठूलो लगानी भएको संरचना हो।

यस रिसोर्टमा ४ सय कोठाहरु हुनेछन्। हङकङ बेस सिल्भर कम्पनी अष्ट्रेलियाको सेयर बजारमा सूचिकृत कम्पनी हो। यसकै लगानीमा बनेको यस रिसोर्टमा करिब दुई महिनाअघिदेखि २४ घण्टे रेष्टुरेन्ट सञ्चालनमा छन्। ‘हामी २४ घण्टे रेष्टुरेन्ट सेवासहित सञ्चालनमा आएका छौं, लगानीकर्तामध्येका एक नवराज बजगाईले भने–‘दुई महिनाभित्र फूल फेजमा सञ्चालन हुनेछ।’ हाल एक सय ५० कोठा सञ्चालनमा रहेका छन्।

टाइगर प्यालेसमा क्यासिनो समेत सञ्चालन हुनेछ। यो प्रविधिका हिसाबले दक्षिण एसियाकै ठूलो क्यासिनो रहेको लगानीकर्ताको दावी छ। क्यासिनो निर्माणमा मात्रै दुई अर्ब लगानी गरिएको छ। यो रिसोर्ट रुपन्देहीको पहिलो पाँचतारे हो। भैरहवामा गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल निर्माणसँगै लुम्बिनी क्षेत्र आसपासमा स्वदेशी तथा विदेशी लगानीकर्ताले अर्बाे लगानीमा होटल निर्माण गरिरहेका छन्। संरचनाको दृष्टिकोणले टाइगर रिर्सार्ट निकै फरक र आकर्षक रहेको छ।

लुम्बिनी विश्वको सहरका रुपमा विकसित हुँदै गरेकाले हङकङका लगानीकर्ताले लुम्बिनीमा लगानी गरेका हुन। रिसोर्टले तेस्रो मुलकका सFगसँगै भारतीय पर्यटकलाई बढी लक्षित गरेको छ। भैरहवामा मिनी क्यासिनो भए पनि त्यसमा प्रर्याप्त सुविधा छैन। भारतीय पर्यटकको चाहानालाई सिल्भर ग्रुपकको यो रिसोर्टले पूरा गर्ने बजगाईले बताए। क्यासिनोमा एकै पटकमा चार सय जनाले सेवा लिन सक्ने बताइएको छ।

क्यासिनो सञ्चालनका लागि स्वीकृति लिने प्रक्रिया सुरु भइसकेको छ भने सरकारबाट पाँचतारे होटलको स्वीकृति पाइसकेको छ। भारतबाट ८ किलोमिटर मात्रै टाढा रहेको यो रिसोर्टमा दैनिक पाँच सय भारतीय पर्यटक भित्र्याउने अपेक्षा रहेको छ। लुम्बिनीमा घुम्न आउने पर्यटकलाई पैंसा खर्च गर्ने माध्यम टाइगर रिसोर्ट हुने विश्वास लिइएको छ। यस क्षेत्रमा २४ घण्टा चल्ने होटलहरु छैनन्। जसको परिपूर्ति टाइगर प्यालेसले गर्नेछ।

पाँचतारे सुविधाको रिसोर्टले स्तरीय पर्यटकलाई आर्कर्षित गर्ने योजना बनाएको छ। ‘खाना पोको बोकेर लुम्बिनी आउने पर्यटक देशलाई फाइदा छैन, बजगाईले भने–‘हामी स्तरीय पंैसा खर्च गर्ने पर्यटकलाई यहाँ आकर्षित गर्ने संरचना बनाएका छौं।’यहाँ निर्मित ६ वटा रुमबाट सिधैं स्विमिङ पुलमा पौडी खेल्न सक्नेछन्। जिम क्लब, क्यासिनो, डान्स, चिल्ड्रेन पार्कलगायतका संरचना निर्माण भइसकेका छन्।

पन्ध्र सय जना अट्ने ठूलो हलको व्यवस्थासहित मिनी हलहरु समेत बनाइएका छन्। या रिसोर्टले करिब ३ बिगाहा जमिन ओगटेको छ।सिल्भर ग्रुपले मंगोलियन मूलका पर्यटकलाई लुम्बिनी निम्त्याउँदै सेवा प्रवाह गर्ने योजना बनाएको छ। काठमाडौंमा मिलिनियर क्लवबसहित भियतनाम, लाओस, कम्बोडिया, फिलिपिन्समा करिब दुई दर्जन होटल तथा रिसोर्टहरु सञ्चालनमा आएका छन्। यो रिसोर्ट पनि सोही चेनमा आवद्ध रहेको छ।

टाइगर रिसोर्टले २२ सय जनालाई रोजगारी दिएको छ। स्थानीय बासिन्दालाई पहिलो प्राथमिकतामा राखेर रोजगारी उपलब्ध गराइएको बजगाईले बताए। कोटिहवाको रिसोर्ट आसपासलाई पर्यटन विशेष आर्थिक क्षेत्रका रुपमा विकास गर्ने दीर्घकालीन योजना समेत राखिएको छ। रिसोर्टले रोजगारी सिर्जना गरेपछि स्थानीयहरु उत्साहित बनेका छन्।

-अन्नपूर्णबाट

(Visited 1 times, 1 visits today)

१५ पुष २०७४, शनिबार ०९:३८ मा प्रकाशित

विशेष

सबै

‘वीपीको राष्ट्रवाद यथार्थपरक थियो, अहिलेको राष्ट्रवाद नारापरक छ’

आधुनिक नेपाली राजनीतिका शिखरपुरुष , प्रथम जननिर्वाचित प्रधानमन्त्री, प्रजातान्त्रिक समाजवादका प्रवर्तक, जननायक वीपी कोइरालाको जन्मजयन्तीका अवसरमा वीपी विचारका अध्यता, पूर्व राजदूत , प्राध्यापक डा. जयराज.....

‘संविधान चना चटपटे बेच्ने कागज होइन, संविधान नमान्ने छुट सरकारलाई छैन’

काठमाडौं । प्र्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेसले सरकारका संविधान विपरितका क्रियाकलापले प्रजातन्त्र र.....

संवाद

सबै
‘वीपीको राष्ट्रवाद यथार्थपरक थियो, अहिलेको राष्ट्रवाद नारापरक छ’

आधुनिक नेपाली राजनीतिका शिखरपुरुष , प्रथम जननिर्वाचित प्रधानमन्त्री, प्रजातान्त्रिक समाजवादका प्रवर्तक, जननायक वीपी कोइरालाको जन्मजयन्तीका अवसरमा वीपी विचारका..

 

 

 

Popular Posts