भारतको चाहना : एमाले–फोरम सरकारमा, कांग्रेस– माओवादी प्रतिपक्षमा ?

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २० माघ २०७४, शनिबार १०:२०

काठमाडौं । भारतीय विदेशमन्त्रीको २५ घण्टे नेपाल दौडाहाका औपचारिक कारणहरु सार्वजनिक भइसकेका छैनन् । तर यो आकस्मिक भ्रमणको भ्रूण परिपक्व हुन अझै केही समय लाग्नेछ । खासगरी एमाले अध्यक्ष केपी ओलीको बारम्बारको आग्रहमा भारतले यसपटक नेपालमा उच्चस्तरीय भ्रमण गराएको हो । जसको राजनीतिक उद्देश्यले नेपाली राजनीतिलाई अब केही महिना तरगिंत गराउनेछ ।

स्वराज भ्रमणका अन्य जेसुकै कारण देखाइएपनि यो मूलतः नेपाली राजनीतिको ‘माइक्रो म्यानेजमेन्ट’ संग सम्बन्धित छ । नेपालमा दूतावास स्तरबाट भारतीय चलखेल हुँदा भारतविरोधी मनोविज्ञान बढेकाले विदेश मन्त्रालयले नै यसमा चासो दिएको हो । स्रोतका अनुसार स्वराजले २५ घण्टे एउटै भ्रमणबाट नेपालका मूलधारका सबै दलको चासो सम्बोधनको प्रयास गरेकी छिन् ।

स्रोतका अनुसार एमाले अध्यक्ष केपी ओलीको सत्तारोहणमा भारत ‘बेखुसी’ रहेको सन्देश दिन चाहदैन । सोही कारण उनलाई विशेष महत्व दिएर ओली नेतृत्वमा बन्ने भावी सरकारलाई सद्भाव रहेको प्रकट गर्न स्वराज सफल भएकी छिन् । एमालेलाई ‘साइज’मा राखे नेपालमा भारतविरोधी भावना ‘मिनिमाइज’ हुने भारतीय धारणा छ ।

भारतको दोस्रो चासो मधेशकेन्द्रीत दलहरुको भूमिकासंग जोडिएको छ । यहीकारण ओलीसंगको भेटमा स्वराजले भावी सरकारमा संघीय समाजवादी फोरम र राजपा नेपालको सहभागिताबारे चासो राखेकी थिइन् । फोरम अध्यक्ष यादवसंगको भेट औपचारिक मात्रै नभएर मधेश आन्दोलनदेखि संविधान संशोधनसम्मको एजेण्डाबारे भारतीय चासो ‘निरन्तर’ रहेको संकेत समेत थियो । २ नम्बर प्रदेशमा मधेशी दल नेतृत्वको सरकारमा एमालेलाई र केन्द्रमा एमाले नेतृत्वको सरकारमा मधेशी दललाई सहभागि गराउन ‘उत्प्रेरणा’ दिनु स्वराज भ्रमणको महत्वपूर्ण उद्देश्य हो । जसको पुष्टिका लागि कम्तीमा १ महिनाको राजनीतिक कोर्स पर्खनुपर्ने हुन्छ ।

स्वराज भ्रमणको तेस्रो तर महत्वपूर्ण स्वार्थ ‘वाम गठबन्धन’ तोड्नु हो । भ्रमणका बेला प्रधानमन्त्री समेत रहेका कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले स्वराजलाई २ कम्युनिष्ट पार्टीको सहकार्यले कांग्रेसलाई असर गरेको उल्लेख गरेका थिए । एमाले माओवादी एकता रोकेर भारत कांग्रेसलाई पनि गुन तिर्न चाहन्छ । जसको प्रयास माओवादीलाई ‘राष्ट्रपति’ नदिने वा पावर सेयरिङमा एमालेभित्र माधव नेपाल पक्षको हैसियतलाई आधार बनाएर निर्माण गरिने ‘विवाद’ मार्फत हुनेछ । माओवादीलाई राष्ट्रप्रमुख नदिन एमालेभित्र मात्रै होइन नेपाली सेना र अन्य सुरक्षा निकायभित्रबाट पनि दवाव आउने देखिन्छ । जसको परिणाममा राष्ट्रपति एमालेले नै राख्ने, फोरमले उपराष्ट्रपति लिने र राजपालाई सभामुख वा उपसभामुख दिनेगरी राजनीति अगाडि बढ्न सक्छ । यही राजनीतिक कोर्स निर्माण गर्न स्वराज भ्रमणको मुख्य उद्देश्य रहेको छ ।

माओवादीप्रति भारतीय संस्थापनले राख्न चाहेको दूरीलाई आधार बनाएर कांग्रेससंगै माओवादीलाई पनि संघीय संसदमा विपक्षी बनाउने भारतीय चाहना छ । यसो गर्दा एमाले, कांग्रेस र मधेशकेन्द्रीत दल सबैको चासो सम्बोधन हुने भारतीय बुझाई छ । माओवादी बिनाको एमाले सरकार सधैं तरबारको धारमा रहने र मधेश केन्द्रीत दल जुनसुकै बेला सरकारबाट बाहिरिन सक्ने भयले भावी सरकार तुलनात्मक रुपमा सन्तुलन कायम गर्न बाध्य हुने भारतीय बुझाई छ । यो कोर्स सफल भएमा वाम एकता रोकिने मात्रै होइन, २ वर्षपछि माओवादी नेतृत्वमा सरकार निर्माण गर्ने सम्भावना देखाएर विपक्षमा कांग्रेसलाई बलियो बनाइराख्ने प्रयास पनि सफल हुनेछ ।

(Visited 1 times, 1 visits today)

२० माघ २०७४, शनिबार १०:२० मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

बजेटका कमजोरी लुकाउन नेकपाका सांसदलाई ह्वीप !

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री एवम् नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले सरकारी ढुकुटी बलियो नभएको अवस्थामा बजेट ल्याइएकाले त्यस मर्मलाई बुझेर प्रस्तुत हुन पार्टीका सांसदलाई निर्देशन दिएका छन्.....

अरुण तेस्रोको सुरुङ खन्ने क्रममा चार जनाको मृत्यु

संखुवासभा । अरुण तेस्रोको सुरुङ खन्ने क्रममा संखुवासभाको मकालु गाउँपालिकाको फ्याक्सिन्दामा चार जना कामदारको.....

संविधान संशोधन नभएसम्म सरकारमा जान्नौँ : महतो

लहान । राष्ट्रिय जनता पार्टी नेपाल अध्यक्षमण्डलका सदस्य राजेन्द्र महतोले संविधान संशोधन नभएसम्म आफ्नो दल.....

स्पेन–पोर्चुगल बराबर, रोनाल्डोको ह्याट्रिक

मस्को । - २०१८ फिफा विश्वकपको समूह 'बी' को खेलमा स्पेन र पोर्चुगलले ३-३ गोलको बराबरी खेल्दै अंक बाढेका छन्।.....

तालिवान प्रमुख नेता फाज्लुल्लाह अफगानिस्तानमा मारिए

काबुल । पाकिस्तानका तालिवान नेता मुल्लाह फाज्लुल्लाह अफगानिस्तानमा मारिएका छन् । अफगानिस्तानको कुन्नर.....

Popular Posts