कांग्रेसले पूरा गर्यो राष्ट्रिय दायित्व, शेरबहादुर सफल प्रधानमन्त्री

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २५ माघ २०७४, बिहीबार ११:१७

समाज खबर । वि.सं. २०७० सालको संविधानसभाको निर्वाचनमा होमिदा नेपाली कांग्रेसका सामु एउटै विकल्प थियो, या त निर्वाचनमा जितेर सबै दललाई अगुवाई गरेर लोकतान्त्रिक संविधान निर्माण गर्ने । या त निर्वाचनमा कमजोर ठहरिए संविधान बन्दै नबने वा वामपन्थी ‘स्पिरिट’ को संविधान बन्ने अवस्थाको फड्के किनाराको साक्षी बस्ने । निर्वाचनमा कांग्रेसले आफूलाई जनप्रयि बनायो र सबैभन्दा ठूलो दल बन्न सक्यो । सुशील कोइरालाको नेतृत्वमा पुरानो साख फर्काएर कांग्रेसले कुनै घमण्ड गरेन, बरु सबै शक्तिलाई मिलाएर संविधान बनाउने प्रण गर्यो ।

मंसिरमा चुनाव जितेको कांग्रेसले सभापति सुशिल कोइरालाको नेतृत्वमा सरकार बनाउन माघ पर्खियो तर अहिले एमालेले देखाएजस्तो दम्भ देखाएन । सत्तामै रहेको एमाले मात्रै होइन विपक्षमा रहेर आन्दोलन चर्काइरहेका माओवादी र मधेशकेन्द्रीत दललाई समेत विश्वासमा लिने प्रयास सुशील कोइरालाले जारी राखे । फलस्वरुप २०७२ असोज ३ गते देशले संविधान पायो । संविधान निर्माणको यो सफल नेतृत्वको जस लिन कांग्रेसले कुनै तछाँडमछाँड गरेन बरु अपमानको विष पिएर संविधान निर्माणको हप्तादिनमा सुशिल कोइरालाले सरकारबाट बाहिरिनुप¥यो । सत्ता छाडेर संविधान रोजेको कांग्रेसले नै अन्ततः संविधानको सफल कार्यान्वयनलाई नेतृत्व प्रदान गरेको छ ।

नेपाली कांग्रेसका वर्तमान सभापति शेरबहादुर देउवा नेतृत्वको सरकारले संविधान कार्यान्वयनका लागि महत्वपूर्ण सबै कार्यभार पूरा गरेको छ । असन्तुष्ट दलहरुलाई सहमतिमा ल्याएर स्थानीय तहको निर्वाचन गर्नेदेखि प्रदेश र संघीय संसदको सफल निर्वाचन गराउन प्रधानमन्त्री देउवा सफल भएका छन् । ईतिहासमा निर्वाचन गराउन नसकेको आरोपमा राजाले पूर्वाग्रहीपूर्ण ढंगबाट ‘अक्षम’ घोषणा गरिएका देउवाले अन्ततः राजनीतिक जीवनको उतराद्र्धमा महत्वपूर्ण सफलता हासिल गरेका छन् । जसरी नेपाली कांग्रेसका प्रत्येक सभापतिले मुलुकको जीवनमा महत्वपूर्ण अर्थ राख्ने विशेष काम गरेका छन्, देउवाले पनि त्यसलाई निरन्तरता दिएका छन् ।

चौथौ पटक सरकारको नेतृत्व गरिरहेका देउवा सरकारबाट बाहिरिदै छन् । तर यसपटक विगतमा जस्तो कुनै आरोप वा कंलक देउवाको शिरमा छैन । यसपटक त उनी जनताले बनाएको संविधान सफल कार्यान्वयन गर्ने ‘राजनेता’ बनेका छन् । पार्टी हारको विषय समिक्षाका लागि खुल्ला नै रहनेछ तर मुलुक जिताउन देउवाले खेलेको भूमिका प्रसंशनीय नै छ ।

नेपाली कांग्रेसले आफूले गरेका सकरात्मक कामको जस लिन नसकेको आरोप लाग्दै आएको छ । सत्ताबाट बाहिरिएपछि यो कमजोरी सुधार्नु देउवाको महत्वपूर्ण दायित्व हुनेछ । त्यसमा कांग्रेसको नेतृत्व पंक्तिले देउवालाई सहयोग गर्नैपर्ने देखिन्छ । निर्वाचनबाट कांग्रेसको आकार निश्चय पनि खुम्चिएको छ तर लोकतान्त्रिक राजनीतिको कांग्रेस अभियान अझ विस्तारित हुँदैछ ।

(Visited 1 times, 2 visits today)

२५ माघ २०७४, बिहीबार ११:१७ मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

एकदिवसीय मान्यतासंगै नेपाली क्रिकेटले ८ करोड पाउने,अरु के–के पाइन्छ ?

काठमाडौं । एकदिवसीय मान्यता पाउनु भनेको नेपाल जस्तो देशको लागि क्रिकेटमा निकै ठूलो फड्को हुनेछ। अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट परिषद (आइसिसि) ले वार्षिक ७ देखि ८ करोड रूपैयाँसम्म बजेट छुट्याएको हुन्छ जसले स्तरीय.....

गगन र विश्वप्रकाशलाई कार्यकर्ताले घेरे, मिलेर जान दवाव !

काठमाडौं । गत सोमबार नेपाली कांग्रेसका पूर्व आमन्त्रित केन्द्रीय सदस्य महेन्द्र शर्मा एवं नेविसंघ.....

बाबुराम मरेपछि नर्क जाने प्रचण्डको दावी

काठमाडौ– माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालले नयाँ शक्ति पार्टी नेपालका संयोजक  बाबुराम भट्टराईलाई माउ.....

राष्ट्रियसभा अध्यक्षद्वारा शपथ ग्रहण

काठमाडौँ । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले राष्ट्रियसभाका नवनिर्वाचित अध्यक्ष गणेशप्रसाद तिमिल्सिनालाई आज.....

प्रधानन्यायाधीश गोपाल पराजुलीले राजीनामा दिए

काठमाडौं । लामो विवादपछि प्रधानन्यायाधीश पदबाट गोपाल पराजुलीले राजीनामा दिएका छन्। राष्ट्रपति विद्यादेवी.....

Popular Posts