कांग्रेसले पूरा गर्यो राष्ट्रिय दायित्व, शेरबहादुर सफल प्रधानमन्त्री

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २५ माघ २०७४, बिहीबार ११:१७

समाज खबर । वि.सं. २०७० सालको संविधानसभाको निर्वाचनमा होमिदा नेपाली कांग्रेसका सामु एउटै विकल्प थियो, या त निर्वाचनमा जितेर सबै दललाई अगुवाई गरेर लोकतान्त्रिक संविधान निर्माण गर्ने । या त निर्वाचनमा कमजोर ठहरिए संविधान बन्दै नबने वा वामपन्थी ‘स्पिरिट’ को संविधान बन्ने अवस्थाको फड्के किनाराको साक्षी बस्ने । निर्वाचनमा कांग्रेसले आफूलाई जनप्रयि बनायो र सबैभन्दा ठूलो दल बन्न सक्यो । सुशील कोइरालाको नेतृत्वमा पुरानो साख फर्काएर कांग्रेसले कुनै घमण्ड गरेन, बरु सबै शक्तिलाई मिलाएर संविधान बनाउने प्रण गर्यो ।

मंसिरमा चुनाव जितेको कांग्रेसले सभापति सुशिल कोइरालाको नेतृत्वमा सरकार बनाउन माघ पर्खियो तर अहिले एमालेले देखाएजस्तो दम्भ देखाएन । सत्तामै रहेको एमाले मात्रै होइन विपक्षमा रहेर आन्दोलन चर्काइरहेका माओवादी र मधेशकेन्द्रीत दललाई समेत विश्वासमा लिने प्रयास सुशील कोइरालाले जारी राखे । फलस्वरुप २०७२ असोज ३ गते देशले संविधान पायो । संविधान निर्माणको यो सफल नेतृत्वको जस लिन कांग्रेसले कुनै तछाँडमछाँड गरेन बरु अपमानको विष पिएर संविधान निर्माणको हप्तादिनमा सुशिल कोइरालाले सरकारबाट बाहिरिनुप¥यो । सत्ता छाडेर संविधान रोजेको कांग्रेसले नै अन्ततः संविधानको सफल कार्यान्वयनलाई नेतृत्व प्रदान गरेको छ ।

नेपाली कांग्रेसका वर्तमान सभापति शेरबहादुर देउवा नेतृत्वको सरकारले संविधान कार्यान्वयनका लागि महत्वपूर्ण सबै कार्यभार पूरा गरेको छ । असन्तुष्ट दलहरुलाई सहमतिमा ल्याएर स्थानीय तहको निर्वाचन गर्नेदेखि प्रदेश र संघीय संसदको सफल निर्वाचन गराउन प्रधानमन्त्री देउवा सफल भएका छन् । ईतिहासमा निर्वाचन गराउन नसकेको आरोपमा राजाले पूर्वाग्रहीपूर्ण ढंगबाट ‘अक्षम’ घोषणा गरिएका देउवाले अन्ततः राजनीतिक जीवनको उतराद्र्धमा महत्वपूर्ण सफलता हासिल गरेका छन् । जसरी नेपाली कांग्रेसका प्रत्येक सभापतिले मुलुकको जीवनमा महत्वपूर्ण अर्थ राख्ने विशेष काम गरेका छन्, देउवाले पनि त्यसलाई निरन्तरता दिएका छन् ।

चौथौ पटक सरकारको नेतृत्व गरिरहेका देउवा सरकारबाट बाहिरिदै छन् । तर यसपटक विगतमा जस्तो कुनै आरोप वा कंलक देउवाको शिरमा छैन । यसपटक त उनी जनताले बनाएको संविधान सफल कार्यान्वयन गर्ने ‘राजनेता’ बनेका छन् । पार्टी हारको विषय समिक्षाका लागि खुल्ला नै रहनेछ तर मुलुक जिताउन देउवाले खेलेको भूमिका प्रसंशनीय नै छ ।

नेपाली कांग्रेसले आफूले गरेका सकरात्मक कामको जस लिन नसकेको आरोप लाग्दै आएको छ । सत्ताबाट बाहिरिएपछि यो कमजोरी सुधार्नु देउवाको महत्वपूर्ण दायित्व हुनेछ । त्यसमा कांग्रेसको नेतृत्व पंक्तिले देउवालाई सहयोग गर्नैपर्ने देखिन्छ । निर्वाचनबाट कांग्रेसको आकार निश्चय पनि खुम्चिएको छ तर लोकतान्त्रिक राजनीतिको कांग्रेस अभियान अझ विस्तारित हुँदैछ ।

(Visited 1 times, 1 visits today)

२५ माघ २०७४, बिहीबार ११:१७ मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

बढ्दो धर्मान्तरबारे प्रथम राष्ट्रपति यादवको चिन्ता

काठमाडौं ।  गणतन्त्र नेपालका प्रथम राष्ट्रपति डा रामवरण यादवले राष्ट्रिय एकता बलियो बनाउन र मुलुकका समस्या समाधान गर्न संविधानको कार्यान्वयन आवश्यक रहेकोा बताउनुभएको छ ।  नेपाली काङ्ग्रेसका वरिष्ठ नेता.....

जनकपुर आउन पाउँदा धन्य छु : मुख्यमन्त्री योगी

धनुषा । भारतको उत्तर प्रदेशका मुख्यमन्त्री योगी आदित्यनाथले जनपुरधाम आउन पाउँदा धन्य भएको बताएका छन्। विवाह.....

संवाद

सबै
‘वीपीको राष्ट्रवाद यथार्थपरक थियो, अहिलेको राष्ट्रवाद नारापरक छ’

आधुनिक नेपाली राजनीतिका शिखरपुरुष , प्रथम जननिर्वाचित प्रधानमन्त्री, प्रजातान्त्रिक समाजवादका प्रवर्तक, जननायक वीपी कोइरालाको जन्मजयन्तीका अवसरमा वीपी विचारका..

Popular Posts