बढेको तलब घटाउन पनि आन्दोलन !

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २५ फाल्गुन २०७४, शुक्रबार ०८:२६

क्यानडाको क्युबेक प्रान्तका डाक्टरहरुले आफूहरुको तलब बढाइएको विरोधमा हस्ताक्षर अभियान चलाएका छन्। हालसम्ममा सो निवेदनमा ७८४ डाक्टरले हस्ताक्षर गरिसकेका छन्।

 

‘हामी क्युबेकका डाक्टरहरु बलियो सार्वजनिक प्रणालीमा विश्वास गर्छौँ र अहिले भएको तलब वृद्धिको विरोध गर्छौँ,’ सो निवेदनमा लेखिएको छ।

किन गरे त डाक्टरहरुले तलब वृद्धिको विरोध? गत फेब्रुअरीमा भएको सम्झौताअनुसार सो प्रान्तका २० हजार डाक्टरहरुको तलबमा सन् २०२३ सम्मका लागि वार्षिक १.४ देखि १.८ प्रतिशतसम्म वृद्धि हुने भएको छ। यसको अर्थ २०२३ सम्ममा डाक्टरहरुका लागि थप १.२ अर्ब डलर खर्च हुनेछ।

क्यानडामा एक फिजिसियनका लागि स्वास्थ्य मन्त्रालयले वार्षिक औषत २ लाख ६० हजार डलर तिर्नेगर्दछ। तर स्वास्थ्यमा सेवामा लागेका नर्स, कर्मचारी र बिरामीहरुको अवस्था उनीहरुको जत्तिको राम्रो छैन। पछिल्लो समय स्वास्थ्य सेवा प्रणालीमा बिरामीलाई दिइएका विभिन्न सुविधा कटौती गरिएको छ भने नर्सहरुले जनशक्ति अभाव भएको भन्दै विभिन्न माग राखिरहेका छन्। त्यसैले ती डाक्टरले तलब वृद्धिको विरोध गरेका हुन्। उनीहरुले सो रकम स्वास्थ्य सेवा प्रणाली सुधार गर्न खर्चिनुपर्ने बताएका छन्।

सो प्रान्तका स्वास्थ्य मन्त्री गेटोन ब्यारेटले डाक्टरहरुले बढेको तलब लिन नचाहे त्यो रकम ‘टेबलमै छोडिदिए राम्रो हुने’ बताए। यद्यपि त्यस्ता डाक्टरहरुको संख्या निकै सानो रहेको उनले बताए। उनका अनुसार डाक्टरहरुको बहुमत संख्याले तलब वृद्धिको विपक्षमा मत नदिएसम्म मन्त्रालयले यसलाई रोक्न नसक्ने बताए।

यसरी आफ्नो बढेको तलब समेत रोक्न आन्दोलित भएपछि त्यहाँका डाक्टरहरुको विश्वभर प्रशंसा भएको छ। कतिपयले यसमा आश्चर्य व्यक्त गरेको छन्। वाशिंगटन पोस्टले यसलाई ‘साँच्चैको क्यानेडेली’ संज्ञा दिएको छ। एजेन्सी

(Visited 1 times, 1 visits today)

२५ फाल्गुन २०७४, शुक्रबार ०८:२६ मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

आजबाट मलमास सुरु, यी काम झुक्किएन पनि नगर्नुहोला !

काठमाडौं । जेठ २ गते अर्थात आजबाट मलमास अर्थात पुरुषोत्तम मास सुरु भएको छ । अब अधिकमास? के–के गर्न हुँदैन ? यस्ता जनजिज्ञासाहरू यत्रतत्र सुनिन थालेका छन् । आखिर के हो त अधिकमास ? कुनै कुनै वर्षहरूमा अधिकमास किन.....

कांग्रेस संसदीय दलमा मिनेन्द्रदेखि देवेन्द्रसम्म सर्वसम्मत

काठमाडौं । कांग्रेस संसदीय दलको कार्यसमितिका सदस्यहरू मंगलबार निर्विरोध निर्वाचित भएका छन् । पार्टीको शीर्ष.....

यातायात समितिका नाममा रहेको सम्पत्ति खोज्दै सरकार

काठमाडौं । सरकारले संस्था दर्ता ऐन, २०३४ बमोजिम दर्ता भएका यातायात सम्बद्ध संघसंस्थाहरुको नाममा रहेको रकम, शेयर.....

नेपाली कांग्रेस धनुषामा सर्वसम्मत

जनकपुरधाम- नेपाली कांग्रेस धनुषाको १३औं जिल्ला अधिवेशनले सर्वसम्मत रुपमा जिल्ला कार्यसमिति चयन गरेको.....

वाराणसीमा निर्माणाधीन आकासेपुल भत्कियो, १२ जनाको मृत्यु

भारत । भारतको वाराणसी जिल्लामा सडकमा निर्माणाधीन आकासेपुल भत्किँदा १२ जनाको मृत्यु भएको छ। अन्य केही व्यक्ति.....

Popular Posts