मेगा बैंक बन्यो नेपालकै तेस्रो ठूलो बैंक

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: ३० बैशाख २०७५, आईतवार ११:४३

काठमाडौं । कृषि विकास बैंक र नेपाल इन्भेष्टमेन्ट बैंकपछि मेगा बैंक नेपालकै तेस्रो ठूलो बैंक बनेको छ। कृषि विकास बैंकको चुक्ता पुँजी १२ अर्ब ५२ करोड, इन्भेष्टमेन्टको १० अर्ब ६४ करोड रुपैयाँ रहेको छ भने मेगाले ९ अर्ब २९ करोड रुपैयाँ पुर्याएको छ।

मेगा बैंक नेपाल लिमिटेडले टुरिजम डेभलपमेन्ट बैंकसँग मर्ज गर्दै नियमन निकाय नेपाल राष्ट्र बैंकले तोकेभन्दा चुक्ता पुँजी १ अर्ब २९ करोड रुपैयाँ बढी पुर्याएको छ।

नेपाल राष्ट्र बैंकले वाणिज्य बैंकहरुलाई ८ अर्ब रुपैयाँ चुक्ता पुँजी बनाउन दिएको निर्देशनअनुसार मेगाले टुरिजमलाई मर्ज गरेको हो। मेगाको हालको चुक्ता पुँजी ७ अर्ब ३८ करोड, टुरिजमको १ अर्ब ९१ करोड गरेर उक्त बैंककाे कूल चुक्ता पुँजी ९ अर्ब २९ करोड रुपैयाँ पुगेकाे छ।

चालु आर्थिक वर्षको अन्तिममा २९ वटै वाणिज्य बैंकहरुले चुक्ता पुर्याउनु पर्नेछ। पूँजी बढाउनकै लागि २ वाणिज्य बैंकहरू लुम्बिनी बैंक र बैंक अफ काठमाण्डु मर्जरमा गइसकेका छन्।

हालसम्म २४ वटा बैंकहरुले न्यूनतम चुक्ता पुँजी पुर्याएका छन्। चुक्ता पुँजीका दृष्टिले कृषि विकास बैंक र नेपाल इन्भेष्टमेन्ट बैंकपछि मेगा बैंक नेपालकै तेस्रो ठूलो बैंक बनेको हाे। कृषि विकास बैंकको १२ अर्ब ५२ करोड चुक्ता पुँजी रहेको छ भने इन्भेष्टमेन्टको १० अर्व ६४ करोड रुपैंयाँ रहेको छ।

मेगाले आइतबार एक विशेष समारोहको आयोजना गरि एकीकृत कारोवारको घोषणा गरेको छ। उक्त कार्यक्रममा मेगा बैंकका अध्यक्ष भोजबहादुर शाहले टुरिजम् डेभलपमेन्ट बैंकका सबै ३६ वटा शाखा, एक्सटेन्सन काउन्टर, एटिएम लगायत सम्पूर्ण सञ्जाललाई मेगामा गाभेर आइतबारबाट संयुक्त कारोबार सुरु गरेको जानकारी दिए। यो मर्जरपछि मेगा परिवारमा उत्साह थपिएको अध्यक्ष शाहले बताए।

उनका अनुसार टुरिज्म डेभलपमेण्ट बैंकको १ कित्ता शेयर हुने शेयरधनीलाई गाभिएपछि मेगा बैंकको ०.९५ कित्ता शेयर प्रदान गर्ने गरी शेयर आदानप्रदान अनुपात (स्वाप रेसियो) निर्धारण भएको छ। मेगा बैंकको यो दोस्रो मर्जर हो। यसअघि मेगा बैंकसँग बुटवलमा केन्द्रीय कार्यालय रहेको पश्चिमाञ्चल डेभलपमेन्ट बैंक गाभिएको थियो।

‘आज म असाध्यै खुसी छु, टुरिजमसँगको मर्जपछि मेगा बैंक चुक्ता पुँजीको आधारमा देशकै तेस्रो ठूलो वाणिज्य बैंकको रुपमा स्थापित भएको छ,’ मेगा बैंकका अध्यक्ष शाहले भने ‘यसले मेगा बैंकको नेटवर्कमा मात्र वृद्धि भएको छैन्, व्यावसायिक अवसरहरुमा पनि वृद्धि गरेको छ। मेगा बैंकका शाखा कार्यालयहरु अब ३२ वटा जिल्लाबाट विस्तारित भएर देशका ४९ वटा जिल्लामा पुगेको छ। हामी सातवटै प्रदेशमा मेगा बैंकको प्रदेश हेडक्वार्टर स्थापना गर्ने गरी अगाडि बढिरहेका छौँ। विज्ञहरुसँगको परामर्श र छलफलबाट पाँच बर्षे रणनीतिक योजना तय गरेका छौँ। आर्थिक सम्भावनाका नयाँ क्षेत्रहरु पहिल्याउँदै कृषि, पर्यटन र जलविद्युतको क्षेत्रमा प्राथमिकताका साथ बैंकको मुख्य व्यावसायलाई केन्द्रित गर्छौं।’

–नेपालखबर

(Visited 1 times, 1 visits today)

३० बैशाख २०७५, आईतवार ११:४३ मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

नेविसंघको म्याद गुज्रियो, थप्ने की हटाउने ?

काठमाडौं । काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसको भ्रातृ संगठन नेपाल बिद्यार्थी संघ नेविसंघको केन्द्रीय कार्यसमितिको म्याद आजबाट सकिँदै छ । कांग्रेसले आज राती सम्म म्याद थप नगरेमा नेविसंघको केन्द्रीय समिति स्वतः.....

मुलुक नै भूकम्प प्रतिरोधी बनाउने अभियानमा छौ : प्रधानमन्त्री

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सरकार सुरक्षित मुलुक निर्माणको अभियानमा रहेको बताएका छन् । २१औं.....

संवाद

सबै
‘वीपीको राष्ट्रवाद यथार्थपरक थियो, अहिलेको राष्ट्रवाद नारापरक छ’

आधुनिक नेपाली राजनीतिका शिखरपुरुष , प्रथम जननिर्वाचित प्रधानमन्त्री, प्रजातान्त्रिक समाजवादका प्रवर्तक, जननायक वीपी कोइरालाको जन्मजयन्तीका अवसरमा वीपी विचारका..

Popular Posts