विद्यार्थी सङ्गठन र त्रिविबीच आरोप प्रत्यारोप,स्ववियु चुनाव तालिकाअनुसार नहुने निश्चित

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २४ माघ २०७५, बिहीबार ०७:००

काठमाडौँ– स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियन (स्ववियु) चुनाव पूर्वनिर्धाति तालिकाअनुसार नहुने लगभग निश्चित भएको छ ।

त्रिभुवन विश्वविद्यालयले आफ्नो क्यालेन्डरमै फागुन १४ गते स्ववियु चुनावको मिति तय गर्ने गरेको छ । तर त्रिवि र विद्यार्थी सङ्गठनका अहिलेसम्मका गतिविधिले सो समयमा स्ववियु चुनाव नहुने निश्चित भएको छ ।

दुई ठूला दलनिकट विद्यार्थी सङ्गठनभित्रको आन्तरिक किचलोले पूर्वनिर्धारित समयमा सबै आङ्गिक तथा सम्बन्धन प्राप्त क्याम्पसमा स्ववियु निर्वाचन चुनाव हुन नसक्ने भएको हो । सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)का विद्यार्थी सङ्गठनको एकतामा ढिलाइ हुनु र काँग्रेसको भ्रातृ सङ्गठन नेविसङ्घ पनि विवादमा गाँजिएकाले फागुन १४ मा हुने भनिएको स्ववियु निर्वाचन अनिश्चित बनेको हो ।

त्रिविका कुलपतिसमेत रहेका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले माघ १३ गते काँग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवा, उपकुलपति पदाधिकारी र विद्यार्थी सङ्गठनका नेताहरूलाई बालुवाटार बोलाएर तोकिएकै समयमा स्ववियु चुनावका लागि वातावरण तयार गरेर अघि बढ्नुपर्ने बताएका थिए ।

तर बैठकमा काँग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले परिस्थिति प्रतिकूल रहेको भन्दै अहिले चुनाव गर्न नसकिने जवाफ दिएका थिए । त्यसयता सत्तापक्ष र प्रतिपक्षका विद्यार्थी सङ्गठनहरू आरोप प्रत्यारोप गरिरहेका छन् ।

विद्यार्थी सङ्गठन र त्रिविबीच पनि आरोप प्रत्यारोप

विश्वविद्यालयले चुनावी तालिका सार्वजनिक गर्न नसक्नुको कारण विद्यार्थी सङ्गठनबीचको असहमतिलाई देखाएको छ । यता तत्कालीन नेकपा (एमाले) को विद्यार्थी सङ्गठन अनेरास्ववियुका महासचिव ऐन महरले रातोपाटीसँग त्रिविका कारण निर्धारित समयमा स्ववियु निर्वाचन हुन नसक्ने स्थिति सिर्जना देखिएको बताए ।

उनले भने ‘निर्वाचन गर्ने त्रिविले हो । त्रिविमा स्ववियु निर्वाचनबारे नियम र विधि बनेको छ । त्यो विधि कार्यान्वयन गर्ने काम त्रिविको हो । त्रिविले स्ववियु निवार्चनका लागि कसैलाई सोधिराख्ने छलफल गर्नुपर्ने आवश्यकता नै थिएन । त्यसले बढी गिजोलेर स्ववियु निर्वाचन विथोल्ने काम गर्यो ।’

स्ववियुको विधिमा नै प्रत्येक दुई वर्षमा निवार्चन हुनुपर्ने उल्लेख गरिएको भन्दै महासचिव महरले त्रिविले समयमा कार्यतालिका प्रकाशन नगर्दा पूर्वनिर्धारित समयमा चुनाव हुने अवस्था टरेको बताए । उनले त्रिवि नेविसङ्घको इसारामा चलेको आरोपसमेत लगाए ।

(Visited 1 times, 1 visits today)

२४ माघ २०७५, बिहीबार ०७:०० मा प्रकाशित

Popular Posts