नेपालमा करीब एक लाख मानिस दृष्टिविहीन

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २५ आश्विन २०७४, बुधबार १४:४१

काठमाडौं । नेपालमा करीब एक लाख मानिस दृष्टिविहीन रहेको एक तथ्याङ्कले देखाएको छ । विश्व दृष्टि दिवसको पूर्वसन्ध्यामा तिलगंगा आँखा प्रतिष्ठानले राजधानीमा आज पत्रकार सम्मेलन गरी कुल जनसंख्याको शून्य दशमलव ३५ प्रतिशत मानिसमा अन्धोपन रहेको जानकारी गराएको हो ।

अन्धोपनाको ६६ प्रतिशत अन्धोपन उपचार गर्न सकिने खालका रहेको प्रतिष्ठानले जनाएको छ । अन्धोपना हुनुको मुख्य कारण मोतिविन्दु र योसँग सम्बन्धित समस्या रहेको जनाउदै अस्पतालले हरेक वर्ष नेपालमा करिब ३० प्रतिशत मानिसले आँखा जाँच गराउनुपर्ने आवश्यकता औल्याएको छ ।

आँखा सम्बन्धी समस्यालाई सम्बोधन गर्न सरकारले यसका लागि आवश्यक बजेट विनियोजन गर्नुपर्ने आवश्यकता सरोकारवालाले औल्याएका छन् । नेपालमा २२ वटा आँखा अस्पताल, २० वटा आँखा विभाग र ६५ वटा जिल्ला आँखा केन्द्र रहेका छन् । सन् २०२० सम्ममा अन्धोपनलाई २५ प्रतिशत घटाउने विश्व स्वास्थ्य संगठनको लक्ष्य छ ।

विश्वमा झण्डै २८ करोड ५० लाख मानिसहरुमा दृष्टि कम र अन्धोपनाको समस्या रहेको अन्धोपन निवारणका लागि अन्तर्राष्ट्रिय एजेन्सीको तथ्याङ्क छ । आँखा स्वास्थ्य सबैका लागि, दृष्टिको महत्व बुझौ, विश्व दृष्टि दिवस मनाऔं भन्ने नाराका साथ भोली मुलुकभर विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रम गरी दिवस मनाईदैछ ।

(Visited 1 times, 1 visits today)

२५ आश्विन २०७४, बुधबार १४:४१ मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

कम्युनिष्ट सरकारको कदम , ६ ठाउँमा आन्दोलन गर्न निषेध

काठमाडौं ।  जिल्ला प्रशासन कार्यालय काठमाडौँले राष्ट्रप्रमुख र सरकार प्रमुखको निवास, प्रमुख प्रशासनिक क्षेत्र सिंहदरबार आसपासका छ स्थानलाई निषेधित क्षेत्र तोकेको छ । जिल्ला सुरक्षा समिति, काठमाडौँको.....

‘देउवाको नेतृत्व असफल भयो, अब फेर्नुपर्छ’

चितवन । नेपाली काँग्रेसका महामन्त्री डा शशांक कोइरालाले पार्टीको नेतृत्व परिवर्तन हुनुपर्ने बताएका छन् ।.....

हिम्मत भए निर्वाचन खारेज गर्न सरकारलाई कांग्रेसको चेतावनी

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका प्रवक्ता विश्वप्रकाश शर्माले केपी ओली नेतृत्व सरकारले सुरुवातमा नै प्रमुख.....

कांग्रेस जोगाउन नेतृत्व फेर्नुपर्छ : सिंह

काठमाडौँ – नेपाली काँग्रेसका नेता प्रकाशमान सिंहले काँग्रेस विधिअनुसार चल्न नसकेको बताएका छन्। प्राविधिक.....

अति गरे अाेली सरकारकाे क्षति हुन्छ : कांग्रेस

काठमाडौ । नेपाली कांग्रेसका प्रवक्ता विश्वप्रकाश शर्माले केपी शर्मा ओली नेतृत्वको सरकारले अघिल्लो सरकारले.....

Popular Posts