नेपालमा करीब एक लाख मानिस दृष्टिविहीन

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २५ आश्विन २०७४, बुधबार १४:४१

काठमाडौं । नेपालमा करीब एक लाख मानिस दृष्टिविहीन रहेको एक तथ्याङ्कले देखाएको छ । विश्व दृष्टि दिवसको पूर्वसन्ध्यामा तिलगंगा आँखा प्रतिष्ठानले राजधानीमा आज पत्रकार सम्मेलन गरी कुल जनसंख्याको शून्य दशमलव ३५ प्रतिशत मानिसमा अन्धोपन रहेको जानकारी गराएको हो ।

अन्धोपनाको ६६ प्रतिशत अन्धोपन उपचार गर्न सकिने खालका रहेको प्रतिष्ठानले जनाएको छ । अन्धोपना हुनुको मुख्य कारण मोतिविन्दु र योसँग सम्बन्धित समस्या रहेको जनाउदै अस्पतालले हरेक वर्ष नेपालमा करिब ३० प्रतिशत मानिसले आँखा जाँच गराउनुपर्ने आवश्यकता औल्याएको छ ।

आँखा सम्बन्धी समस्यालाई सम्बोधन गर्न सरकारले यसका लागि आवश्यक बजेट विनियोजन गर्नुपर्ने आवश्यकता सरोकारवालाले औल्याएका छन् । नेपालमा २२ वटा आँखा अस्पताल, २० वटा आँखा विभाग र ६५ वटा जिल्ला आँखा केन्द्र रहेका छन् । सन् २०२० सम्ममा अन्धोपनलाई २५ प्रतिशत घटाउने विश्व स्वास्थ्य संगठनको लक्ष्य छ ।

विश्वमा झण्डै २८ करोड ५० लाख मानिसहरुमा दृष्टि कम र अन्धोपनाको समस्या रहेको अन्धोपन निवारणका लागि अन्तर्राष्ट्रिय एजेन्सीको तथ्याङ्क छ । आँखा स्वास्थ्य सबैका लागि, दृष्टिको महत्व बुझौ, विश्व दृष्टि दिवस मनाऔं भन्ने नाराका साथ भोली मुलुकभर विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रम गरी दिवस मनाईदैछ ।

(Visited 1 times, 1 visits today)

२५ आश्विन २०७४, बुधबार १४:४१ मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

प्रधानमन्त्री निवास अगाडिबाट अधिकारकर्मी गिरफ्तार

काठमाडौं । ७०औँ अन्तर्राष्ट्रिय मानवअधिकार दिवसको अवसरमा मानव अधिकार तथा शान्ति समाज ९नेपाल०ले प्रधानमन्त्री निवास वालुवाटार अगाडि आयोजना गरेको विरोध प्रदर्शनबाट प्रहरीले २५ अधिकारकर्मीहरुलाई.....

एनजिओले सके २० अर्ब रुपैयाँ

काठमाडौं । गैरसरकारी संस्था (एनजिओ)ले नेपालमा गरेको खर्च हरेक वर्ष बढ्दै गएको छ । आर्थिक वर्ष २०७४/७५ मा.....

संवाद

सबै
‘वीपीको राष्ट्रवाद यथार्थपरक थियो, अहिलेको राष्ट्रवाद नारापरक छ’

आधुनिक नेपाली राजनीतिका शिखरपुरुष , प्रथम जननिर्वाचित प्रधानमन्त्री, प्रजातान्त्रिक समाजवादका प्रवर्तक, जननायक वीपी कोइरालाको जन्मजयन्तीका अवसरमा वीपी विचारका..

Popular Posts