सि जिनपिङ आजीवन राष्ट्रपति बन्ने बाटो खुल्ला

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: २८ फाल्गुन २०७४, सोमबार ०२:००

बेइजिङ । चीनले नेताको कार्यकालको सीमाअवधि हटाउन अनुमोदन गरेको छ। वर्तमान राष्ट्रपति सि जिनपिङलाई आजीवन राष्ट्रपति बनाउने उद्देश्यले यो कदम उठाइएको हो। चीनको नेसनल पिपुल्स कंग्रेसको वार्षिक सभाले आइतबार यस सम्बन्धमा संविधान संशोधन गरेको हो।

रबर स्ट्याम्पिङ अभ्यासका रूपमा यस संशोधनमाथि मतदानको आयोजना भएको थियो। कंग्रेसको २ हजार ९ सय ६४ सदस्यमध्ये २ जनाले विपक्षमा मतादन गरेका थिए भने ३ जना सदस्य अनुपस्थित रहेका थिए।

नब्बेको दशकदेखि चीनमा राष्ट्रपतिमाथि २ कार्यकालको सीमा तोकिएको थियो। तर सो नियमअनुसार सन् २०२३ मा पदबाट हट्नुपर्ने सिले गत अक्टोबरको कम्युनिस्ट पार्टीको कंग्रेसमा आफ्नो सम्भावित उत्तराधिकारी प्रस्तुत गर्ने परम्पराबाट पछि हटेका थिए।

बरु उनले पार्टीको संविधानमै उनको नाम र रानीतिक सिद्धान्त राख्ने विषयमा मतदान गराई उनले आफ्नो राजनीतिक शक्ति अझै मजबुत गरेका थिए। यसबाट उनको स्तर र प्रतिष्ठा चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीका संस्थापक माओत्से तुङको हाराहारीमा पुगेको छ।

विश्वका अन्य मुलुकहरूमा संसद् भनिएजस्तै चीनमा कंग्रेस सबैभन्दा शक्तिशाली वैधानिक निकाय मानिन्छ। अब कानुनतः सि जिनपिङको पदमाथि कसैले पनि चुनौती दिन नसक्ने भएको छ। माओपछि यति धेरै शक्ति सञ्चय गर्ने सि पहिलो नेता भएका छन्।५ वर्षअघिसम्म बेइजिङमा सामूहिक नेतृत्वले देश चलाउने गरेको थियो। पूर्वराष्ट्रपति हुजिन्ताओको नीतिगत र राजनीतिक दृष्टिकोण नौ सदस्यीय पोलिटब्युरोको स्थायीसभाबाट हुने गरेको थियो।

(Visited 1 times, 1 visits today)

२८ फाल्गुन २०७४, सोमबार ०२:०० मा प्रकाशित

शीर्ष खबर

सबै

बजेटका कमजोरी लुकाउन नेकपाका सांसदलाई ह्वीप !

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री एवम् नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले सरकारी ढुकुटी बलियो नभएको अवस्थामा बजेट ल्याइएकाले त्यस मर्मलाई बुझेर प्रस्तुत हुन पार्टीका सांसदलाई निर्देशन दिएका छन्.....

अरुण तेस्रोको सुरुङ खन्ने क्रममा चार जनाको मृत्यु

संखुवासभा । अरुण तेस्रोको सुरुङ खन्ने क्रममा संखुवासभाको मकालु गाउँपालिकाको फ्याक्सिन्दामा चार जना कामदारको.....

संविधान संशोधन नभएसम्म सरकारमा जान्नौँ : महतो

लहान । राष्ट्रिय जनता पार्टी नेपाल अध्यक्षमण्डलका सदस्य राजेन्द्र महतोले संविधान संशोधन नभएसम्म आफ्नो दल.....

स्पेन–पोर्चुगल बराबर, रोनाल्डोको ह्याट्रिक

मस्को । - २०१८ फिफा विश्वकपको समूह 'बी' को खेलमा स्पेन र पोर्चुगलले ३-३ गोलको बराबरी खेल्दै अंक बाढेका छन्।.....

तालिवान प्रमुख नेता फाज्लुल्लाह अफगानिस्तानमा मारिए

काबुल । पाकिस्तानका तालिवान नेता मुल्लाह फाज्लुल्लाह अफगानिस्तानमा मारिएका छन् । अफगानिस्तानको कुन्नर.....

Popular Posts