चन्द्रगढी र धनगढी विमानस्थलमा पनि आइएफआर प्रविधि

संबाददाता : Samaj Khabar प्रकाशित मिति: १४ जेष्ठ २०७५, सोमबार ०७:१५

काठमाडौं । विमान उडानका लागि आधुनिक प्रविधि मानिएको इन्स्ट्रुमेन्ट फ्लाइट रुल (आइएफआर) प्रविधि जडान हुने विमानस्थलकाे संख्या ७ पुगेकाे छ। पछिल्लाे पटक चन्द्रगढी र धनगढी विमानस्थलमा स्याटेलाइट अाधारित अाइएफअार कार्यान्यवनमा अाएसँगै याे संख्या ५ बाट ७ पुगेकाे हाे। मुलुकभरि कूल २९ विमानस्थल सञ्चालनमा छन्।

संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री रविन्द्र अधिकारीले १०० दिने कार्ययोजनामा उल्लेख गरे बमोजिम यी विमानस्थलमा अाइएफअार लागू गरिएकाे हो। यसअघि त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलसँगै ५ वटा विमानस्थल आइएफआर प्रविधिमा गइसकेका छन्।

आइएफआर प्रविधि लागू गरिएका अन्य विमानस्थलहरुमा गौतमबुद्ध, विराटनगर, सिमरा र नेपालगन्ज छन्। त्रिभुवन विमानस्थलसँगै यी पाँच विमानस्थलमा ग्राउन्ड आइएफआर प्रविधिमा आधारित भएर उडान र अवतरण गरिरहेका छन्। धनगडी र चन्द्रगडीमा भने स्याटलाइट आधारित आइएफआर प्रविधि लागू गरिएको छ।

चन्द्रगडीमा दिउँसो र धनगडी विमानस्थलमा दिन–रात दुवै समयमा आइएफआर प्रविधिबाट उडान सुरु भइसकेको नेपाल नागरिक उडड्यन प्राधिकरणका प्रवक्ता वीरेन्द्र प्रसाद श्रेष्ठले जानकारी दिए। जेठ ९ गते प्राधिकरणका महानिर्देशक सन्जीव गौतमसहित प्रधिकरणको टोली झापाको चन्द्रगडी पुगेर आइएफआर प्रविधिबारे सार्वजनिक सुनुवाई गरेको थियो।

आइएफआर प्रविधि आधारित हुँदा थोरै भिजिबिलिटीमा समेत उडान–अवतरण गर्न सकिने प्रवक्ता श्रेष्ठले जानकारी दिए। नागरिक उड्डयनमा नियमनका लागि अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा दुई किसिमका प्रविधि अस्तित्वमा छन्। ती मध्ये आइएफआर सुरक्षाको दृष्टिमा बढी भरपर्दो मानिन्छ।
भिज्वल फ्लाइट रुल (भिएफआर) प्रविधिमा उडान गर्नका लागि ५ किलोमिटर भिजिविलिटी अनिवार्य हुनुपर्छ। त्योभन्दा कम भएमा यो प्रविधिबाट उडान गर्न सकिँदैन।

(Visited 1 times, 1 visits today)

१४ जेष्ठ २०७५, सोमबार ०७:१५ मा प्रकाशित

विशेष

सबै

सरकारको ५ महिना ‘कुशासनको मानक थालनी’

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी ओली नेतृत्वको सरकारले ५ महिने अवधी पूरा गरेको छ । ५ महिने कार्यकाललाई ‘सुशासनको मानक थालनी’ दावी गर्दै सरकारले ७४ पृष्ठ लामो उपलब्धी पुस्तिका सार्वजनिक गरेको छ ।.....

अधिनायकवाद विरुद्ध लड्ने कि आफै लडेर सिद्धिने, नेविसंघले सोच्नुपर्छ : उपाध्यक्ष परियार

काठमाडौं । नेपाल विद्यार्थी संघका केन्द्रीय उपाध्यक्ष सागर परियारले विधानअनुसार थप हुने ३ महिनाको अवधिभित्र.....

संवाद

सबै
देउवा पौडेल अभिभावक, दोस्रो पुस्तामा पार्टी नेतृत्व : मिनेन्द्र रिजाल

समसामयिक राजनीतिक विषयमा नेपाली कांग्रेसका नेता एवं सांसद डा. मिनेन्द्र रिजालसंग गरिएको विचारोत्तेजक कुराकानी ।   डा.केसीको अनशन टुंगिएपछि काँग्रेसको धारणा के छ..

 

 

 

Popular Posts